Jak vybrat vhodný ohřívač vody

Výběrem vhodného typu ohřívače vody si ušetříte starosti. Ohřívač vody budete totiž používat řadu let a vhodná varianta vám uspoří i náklady. Víte, na co se zákazníci nejčastěji ptají?

Elektrický zásobníkový ohřívač nebo průtokový ohřívač?

Důležité je vědět, jaké množství vody a jak často budete potřebovat. Podle toho pak vybírejte ohřívač.

Bojler (elektrický zásobníkový ohřívač)

Pokud má vaše rodina více členů nebo se rádi koupete, bojler pro vás bude lepší. Teplé vody totiž máte k dispozici tolik, jak velký je zásobník. Voda se v zásobníku nahřívá, to znamená, že pokud vodu vypotřebujete, další bude k dispozici až po opětovném nahřátí. Kvůli tomu vybírejte elektrický zásobníkový ohřívač podle toho, kolik vody spotřebujete. Když zvolíte zásobníkový ohřívač o menším objemu, teplá voda vám bude chybět. Pokud zvolíte ohřívač o příliš velkém objemu, bude se nahřívat zbytečně velké množství vody - to znamená vyšší finanční náklady a zároveň bude teplá voda chladnout a bude docházet k tepelným ztrátám. K těm může dojít i nevhodným umístěním bojleru – pokud je daleko od odběrného místa bude voda cestou trubkami chladnout.

jak vybrat vhodny ohrivac vody 1

Elektrický průtokový ohřívač

Máte menší odběr vody, případně potřebujete teplou vodu v průběhu celého dne? V tomto případě je pro vás vhodný elektrický průtokový ohřívač, který ohřívá teplou vodu jen ve chvíli, kdy ji potřebujete. Pokud máte v interiéru málo místa nebo není možné vést rozvody vody od bojleru k umyvadlům, pak je elektrický průtokový ohřívač vhodnou volbou. Často se instaluje i na chaty, chalupy nebo do dílen.

jak vybrat vhodny ohrivac vody 2

Rozdíl mezi tlakovými a beztlakovými ohřívači vody

Průtokové ohřívače i bojlery se vyrábějí ve dvou provedeních:

  1. zásobníkové ohřívače tlakové a zásobníkové ohřívače beztlakové
  2. průtokové ohřívače tlakové a průtokové ohřívače beztlakové.

Každé provedení má jiné využití.

Tlakové ohřívače vody

Tlakové ohřívače vody mohou rozvádět teplou vodu na více odběrných míst najednou. Můžete je tedy připojit k více umyvadlům, vanám, sprchám nebo dřezům.

Beztlakové ohřívače vody

Ohřívače beztlakové (nebo také beztlaké) přivádějí vodu jen k jednomu odběrnému místu. A aby mohly fungovat, potřebují speciální beztlakovou vodovodní baterii. Je tedy dobré si rozmyslet, jaký typ ohřívače bude do vašeho interiéru vhodný.

Jaký objem bojleru budete potřebovat?

Důležité je předem si spočítat nebo alespoň odhadnout, kolik teplé vody vaše domácnost spotřebuje. Pokud byl objem bojleru příliš malý nebo příliš velký, povede to akorát k nepříjemnostem v podobě nedostatku teplé vody nebo tepelným ztrátám a zvýšenému odběru elektrické energie způsobené znovuohříváním vychladlé vody.

V nabídce prodejce Wterm najdete velkou škálu bojlerů různých objemů a nebude problém vybrat ten pravý.

Odhadem pro malé rekreační objekty stačí bojler s objemem do 50 l. Dvoučlenné rodině stačí zásobníkový ohřívač s objemem do 120 l. Rodiny o třech až čtyřech členech využijí bojler s objemem do 200 l a početnější rodiny by měly volit zásobníkový ohřívač vody nad 200 l.

Celá nabídka ZDE.

jak vybrat vhodny ohrivac vody 3

Je lepší zvolit stojatý nebo ležatý bojler?

Velice záleží na tom, kolik volného místa máte. Více místa zaberou stojaté neboli vertikální zásobníkové ohřívače, dochází v nich ale méně k mísení teplé a studené vody, takže jsou v ohřevu vody efektivnější. Vertikální ohřívače vody můžete zvolit i ve SLIM variantě, které jsou vhodné i do menších prostor nebo výklenků. Vodorovné (horizontální) zásobníkové ohřívače vody se dají nainstalovat i do menších prostor, je možné je umístit třeba pod strop, kde by místo zůstalo nevyužité. Nevýhodou horizontálního bojleru je, že se více mísí teplá a studená voda.

Jaký zvolit příkon průtokového ohřívače vody?

Příkon ohřívače volte podle toho, kdy a jak se bude průtokový ohřívač používat. Pokud ho budete potřebovat celoročně, ohřívač bude potřebovat vyšší příkon, než když ho budete využívat jen v létě. Průtokový ohřívač s nižším výkonem by vám nemusel nahřát vodu na dostatečnou teplotu. A zároveň čím větší průtok potřebujete, tím vyšší příkon by ohřívač měl mít.

jak vybrat vhodny ohrivac vody 4

Obecně platí, že pokud ohřívač budete používat sporadicky – jen pro umytí rukou nebo hrnku od kávy, pak stačí příkon 3,5–9 kW. Na sprchování stačí ohřívač s příkonem 9–15 kW, ale na napuštění vany už budete potřebovat příkon minimálně 15–24 kW.

Více o možnostech přípravy teplé vody si můžete přečíst na portálu TZB.

Doporučujeme

Kontakty

  • Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.