párty po francouzsku párty po francouzsku

Party podle francouzských pravidel

Když se řekne Francie, každý z nás si vybaví víno, sýry, bagety… zkrátka skvělé jídlo. Co si zahrát na šéfkuchaře a připravit pro své hosty party ve francouzském stylu? Kromě toho, že si skvěle pochutnáte, jistě si i užijete spoustu zábavy.

Ruku na srdce, znáte jiný národ, jehož způsob stolování je natolik tradiční, že je na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO? Francouzské stolování na něm je od roku 2010. Pojďme se podívat, jak takové stolování vypadá.

Pravé francouzské stolování začíná aperitivem doplněným malou chuťovkou a konec hodování představuje digestiv. Mezi aperitivem a digestivem nesmí chybět předkrm, ryba či maso se zeleninovou přílohou, kvalitní francouzský sýr a dezert.

Na všechno je dost času…

Když se rozhodnete pro stolování ve francouzském stylu, připravte se, že to bude dlouhý, ale příjemný večer (či odpoledne). Francouzi si potrpí na hezké stolování a nikam nespěchají. Během několikahodinové večeře i oběda se servíruje několik chodů a všechny se náležitě vychutnávají.

Často se stoluje ve větší skupině lidí, zvaní jsou přátelé i členové rodiny. Během jídla se hodně mluví a gestikuluje. Obdobně jako u jižanských národů je i pro Francouze jídlo společenskou událostí.

Člověk jí i očima

Francouzi si potrpí na estetiku, jídlo musí na talíři pěkně vypadat a i prostředí, kde se stoluje, musí vypadat hezky. Nechybí ubrusy, ubrousky, vázy s květinami i další dekorace. Ty se samozřejmě liší i podle toho, kde se nacházíte. Na venkově dávají přednost rustikální výzdobě, zatímco ve městě si potrpí na glanc a luxus.

Vy si tedy můžete sami vybrat, kde vezmete inspiraci pro svou party. Asi nejtypičtější je selský styl inspirovaný oblastí Provence, který se vyznačuje bílým nábytkem kombinovaným s fialovou barvou levandulí a dřevem.

Proč nejsou Francouzi tlustí?

Pokud se zamyslíte nad francouzskou gastronomií, musí vás nutně napadnout, že je poměrně kalorická… Jak je tedy možné, že nejsou Francouzi obtloustlí? Tajemství je jednoduché, vaří z kvalitních surovin a jejich chody jsou sice početné, ale malé. Když k tomu přičtete, že jedí v klidu a udělají si na něj dost času, máte před sebou recept na zdravý životní styl.

Co si ohlídat u stolu?

Když se stanete hostem u francouzské tabule, musíte si dát pozor na několik věcí, které se zde nenosí. Opravdu nikdy nespěchejte a jezte pomalu, pro Čecha to může být složité, na rozdíl od Francouzů jsme zvyklí jíst v poklusu.

I když před vámi bude na stole pečivo a vy budete mít hlad jako vlk, nedotýkejte se ho, dokud vám nenaservírují předkrm, nebo se neobjeví vozík se sýry. Nemusíte si dělat starost s drobky, bagety zkrátka drobí a není žádná ostuda si její nakousaný kousek položit na stůl.

Francouzská gastronomie má svá pravidla, která se vyplatí dodržovat. Zajistíte si tak dokonalý zážitek, který vás bude ještě dlouho hřát na srdci. Party můžete oživit i francouzskou hudbou nebo promítáním některého ze slavných francouzských filmů.

Doporučujeme

Kontakty

  • Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.